Výlet 1. stupně do Papírny ve Velkých Losinách
Byl čtvrtek 21. června, první letní den.  Začátek našeho výletu však vůbec nevypadal růžově. Autobus přijel o 20 minut později. Měli jsme strach, že to nestihneme. Do Velkých Losin jsme totiž museli přijet na čas, abychom stihli začátek našeho objednaného programu a nezdrželi další skupiny výletníků, kteří měli být na řadě hned po nás.
Přijeli jsme sice se zpožděním, ale hned jsme se rozdělili na dvě skupiny. Jedna šla navštívit muzeum a druhá šla přímo do výrobny a začala pracovat.
V dílně na nás již čekali pracovníci papírny, se kterými jsme si každý z papíroviny vyrobili jeden svůj ruční papír s vodotiskem. Vše jsme si podepsali nebo označili číslem. Vyráběli jsme dopisní obálku, kreslili na ruční papír, sledovali sušení ,,našich“ kusů papíru, dělali jsme barevný papír pomocí zapouštění barevných skvrn ve vodní lázni, zkoušeli jsme si vytlačit pečeť a také vyrazit znak. Pracovníci papírny měli vše perfektně připravené a zorganizované, všechno běželo jako na drátkách.  A co víc, my jsme si všechny tyto vlastnoruční výrobky mohli ve své složce odvézt domů.
V muzeu jsme se od sličné slečny průvodkyně dozvěděli, jak to bylo s prvními pokusy o výrobu papíru, z čeho se vyráběl, jak se lišila výroba papíru na jednotlivých kontinentech. Zajímavé byly výrobky, které se z ručního papíru běžně vyrábí i umělecká díla, která z tohoto materiálu vytvořili mladí umělci. Také jsme zhlédli krátký film, který ukazoval krok za krokem, jak losinský ruční papír vzniká. Nakonec jsme si prošli téměř celou papírnu a na vlastní oči jsme viděli celý výrobní proces.
Obě naše skupiny se poté sešly v prostorách papírny, proběhly klasické nákupy v tamním obchůdku a nakonec jsme se naobědvali v a místní restauraci Losín. Oběd nám chutnal, nikomu v autobuse nebylo nevolno- dokonce si někteří zpívali- a domů jsme dorazili v pořádku.